چاپ DTF یا چاپ direct to film یکی از بهترین روش های چاپ بر روی پارچه است. این چاپ در چند مرحله انجام می شود. در مرحله اول، چاپ بر روی یک فیلم انجام می شود. در مرحله ی بعد فیلم چاپ شده به چسب مخصوص DTF آغشته می شود. فیلم چاپ شده پس از آغشته شدن به چسب می تواند بر روی هر سطح و متریالی قرار گیرد. سرعت و کیفیت بالا و عدم محدودیت متریال پایه چاپ سبب شده تا این روش بهترین روش چاپ بر سطوح و پارچه باشد. برای پاسخ به این سوال که چاپ DTF چیست در ابتدا باید با مزایا و معایب این روش آشنا شویم. همچنین در ادامه به بررسی انواع چاپگرهای DTF می پردازیم.

 

مزایای چاپ DTF چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم چاپ DTF جدیدترین روش چاپ بر روی پارچه است. این سیستم چاپ در کنار مزایای فراوان معایبی نیز دارد. اما این متد چاپ چه مزایایی دارد که آن را به بهترین روش چاپ بر روی پارچه تبدیل کرده است؟

 

امکان چاپ بر روی انواع پارچه

در روش DTF امکان چاپ بر روی همه انواع پارچه وجود دارد. این چاپ را می توان بر روی پارچه های نخی، پلی استر و پارچه های ابرشیم و الیاف مصنوعی پیاده سازی کرد. چاپ سابلیمیشن یکی دیگر از روش های چاپ بر روی پارچه است. اما این روش را فقط می توان بر روی پارچه های پلی استری اجرا کرد.

 

چاپ و آماده سازی سریع

زمان تقریبی تحویل فایل کامپیوتری به چاپگر تا آماده شدن کامل محصول حدودا 15 دقیقه است. بالاترین سرعت چاپ بر روی پارچه در کنار بالاترین کیفیت، باعث شده تا DTF محبوب ترین روش چاپ بر روی پارچه باشد.

 

امکان شستشو و ماندگاری بالا

طرح های چاپ شده به روش DTF ماندگاری بالایی نسبت به سایر پارچه های چاپی دارند. شستشوی این پارچه های روی کیفیت رنگ های چاپ شده تاثیری نخواهد داشت.

 

عدم نیاز به کوتینگ

کوتینگ به فرآیندی گفته می شود که طی آن پارچه برای چاپ آماده می شود. کوتینگ فرآیندی زمان بر است که سرعت اجرای چاپ بر روی پارچه را به شدت افزایش می دهد. در چاپ دی تی اف دیگر نیازی به کوتینگ نیست و چاپ بر روی پارچه های ساده نیز انجام می شود.

 

امکان چاپ در تیراژ پایین

نمونه گیری و شروع فرآیند چاپ در سایر روش های چاپ پارچه نیازمند شابلون، سیلندر و .. است. همین امر سبب می شود تا چاپ بر روی پارچه در تیراژ پایین در سایر روش ها به صرفه نباشد. اما در چاپ DTF نیازی به این ابزار نیست. بنابراین سیستم چاپ DTF مقرون به صرفه ترین روش چاپ پارچه در تیراژ پایین است.

 

تجهیزات مورد نیاز برای چاپ DTF چیست؟

چاپ DTF به عنوان یکی از روش ها چاپ دیجیتال نیاز به ابزار های کامپیوتری و چاپی دارد. مهم ترین تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای این روش شامل موارد زیر است:

  • لپ تاپ یا کامپیوتر که برای طراحی استفاده می شود. همچنین انتقال فایل ها در فرمت مناسب به چاپگر به کمک این تجهیزات انجام می شود.
  • دستگاه چاپگر DTF که در ادامه این مقاله به بررسی انواع آن خواهیم پرداخت.
  • رنگ DTF: رنگ های استفاده شده در چاپگر دی تی اف شامل چهار رنگ cmyk و رنگ سفید است. رنگ سفید به عنوان پایه و فونداسیون چاپ بوده و از این جهت حائز اهمیت است. 4 رنگ اصلی بر روی رنگ سفید پایه چاپ می شوند.
  • چسب حرارتی DTF: چسبیدن رنگدانه های DTF به پارچه به کمک چسب حرارتی انجام می شود.
  • سیستم خشک کن: این سیستم وظیفه حرارت دهی و فیکس کردن طرح چاپ شده را بر عهده دارد.
  • پرس کننده حرارتی: دستگاه پرس حرارتی برای چسباندن طرح های چاپ شده روی فیلم بر روی پارچه و انواع لباس استفاده می شود.

 

انواع چاپگر DTF و کاربردشان

چاپگرهای DTF در انواع مختلفی تولید و روانه بازار شده اند. هر شخص یا مجموعه چاپ باید متناسب با نیاز خود دستگاه مناسب را تهیه کند. در ادامه به معرفی انواع دستگاه های چاپ DTFو کاربردشان در صنعت چاپ و تکثیر می پردازیم.

 

چاپگر خانگی DTF

این چاپگر ها می توانند بر روی پارچه هایی با سایز A3 و A4 چاپ را انجام دهند. سرعت خشک شدن ذرات DTF بسیار بالاست. همین موضوع کارکردن با چاپگرهای خانگی را سخت تر می کند. علاوه بر این، چاپگرهای خانگی نمی توانند در تیراژ بالا کار کنند. کار کردن مداوم با دستگاه چاپ خانگی DTF سبب خرابی آن می شود.

 

چاپگر نیمه صنعتی DTF

پهنای چاپ این دستگاه 30 سانتی متر است که برای بیشتر موارد چاپ بر روی پارچه کفایت می کند. این دستگاه با داشتن دو هد قدرتمند و خشک کن مناسب، چاپ DTF را با کیفیت بسیار بالایی انجام می دهد.

 

چاپگر صنعتی DTF

پهنای چاپ بسیار بالا، در حدود 60 سانتی متر دارد. این دستگاه دارای 4 هد با کیفیت کاری بسیار بالا است. چاپگر صنعتی DTF برای چاپ پارچه در تیراژ بالا مناسب است. مجموعه های چاپ و تکثیر پیشرفته نظیر مجموعه کهن چاپ دارای دستگاه چاپ صنعتی DTF هستند.

 

جمع بندی

در این مقاله چاپ DTF را به عنوان یکی از بهترین و پیشرفته ترین روش های چاپ بر روی پارچه بررسی کردیم. مزایای زیاد در کنار معایب اندک سبب شده است تا این روش جایگزین سایر روش های چاپ بی کیفیت و هزینه بر شود. مجموعه کهن چاپ به عنوان یک مجموعه پیش رو در زمینه چاپ و تکثیر در کشور؛  خدمات چاپ بر روی پارچه را خدمت شما مخاطبین عزیز ارائه می کند.